Młynek do kawy – profesjonalne narzędzie w rękach kawosza

Młynek do kawy to podstawowe urządzenie w asortymencie każdego kawosza. Nic bowiem nie zastąpi nam smaku i aromatu świeżo mielonej kawy. Taki bowiem efekt daje nam kawa, wcześniej zmielona w młynku. Urządzenia te możemy używać do zmielenia ziaren kawy, dzięki czemu będziemy mieć do dyspozycji świeżą kawę, zupełnie jak w kawiarniach. Młynek do kawy to absolutne minimum, jeśli chcemy wykorzystać potencjał smakowy, jaki tkwi w ziarnach kawy. Nie musimy kupować drogiego ekspresu ciśnieniowego, wystarczy podstawowy młynek żarnowy i dobrej jakości kawa.

Ciekawostki związane z młynkami do kawy

Istnieje wiele ciekawostek dotyczących kawy na świecie. Skupimy się tutaj w opisaniu kilku interesujących informacji powiązanych z młynkami do kawy.

  1. Mielona kawa, gdy ją długo przechowujemy traci na smaku i jakości, dlatego warto mielić ją w młynku bezpośrednio przed podaniem.
  2. Istnieją dwa rodzaje elektrycznych młynków do kawy. Pierwszy z nich to młynek udarowy, który za pomocą ostrzy tnie ziarna, często na nierównomierne cząstki. Drugi rodzaj to młynek żarnowy, który rozgniata i miażdży ziarna za pomocą wbudowanych żaren, co daje dokładniejsze rezultaty.
  3. Idealnym uzupełnieniem młynka do kawy jest ekspres. Pierwszy ekspres powstał we Włoszech, w 1906 roku.
  4. Młynki do kawy przez ponad 100 lat produkował również potentat motoryzacyjny – Peugeot.
  5. Żadna kawiarnia nie obędzie się bez młynka do kawy, a pierwsza kawiarnie w Wiedniu została otwarta przez Polaka.
  6. Kawa mielona jest drugą co do wartości sprzedawana kawą w Polsce. Jej udział w rynku to 2,4 miliarda złotych. Pierwsza jest kawa rozpuszczalna.

Jak widzimy świat kawy ma wiele tajemnic i ciekawostek. Młynek do kawy stanowi bardzo ważną część tego świata, gdyż pozwala nam korzystać i cieszyć się ze wszystkich walorów, którymi dysponuje kawa. Od głębokiego i intensywnego aromatu, przez charakterystyczny, mocny smak.