Kawa jest bardzo wszechstronnym napojem pod kątem jej podawania. Od wieków w różnych rejonach świata podaje się ten napój z przeróżnymi dodatkami, które wzbogacają jej smak lub podkreślają jej właściwości. Bardzo ciekawą wariacją niewątpliwie jest kawa z cytryną. Co w niej takiego specjalnego i czy możemy ją bez problemu przygotować ją u nas w domu?

Kawa z cytryną i jej wyjątkowe właściwości

Kawa i cytryna nie jest połączeniem, które wzięło się z przypadku. Wiele osób uważa bowiem, iż taki miks będzie w stanie pomóc im na przykład w schudnięciu. Ile jest w tym prawdy? Cóż, sam napój oczywiście nie sprawi, iż będziemy tracić wagę bez żadnej naszej inicjatywy. Niemniej jednak jest w tej legendzie ziarno prawdy.

Połączenie kawy oraz cytryny przyspiesza bowiem metabolizm, a to rzecz jasna jest bardzo mocną bronią w walce ze zbędnymi kilogramami. Nie można również zapomnieć o kofeinie zawartej w kawie, która sama w sobie przyspiesza przemianę materii, a także o witaminach zawartych w cytrynie. Sam smak jest zaś już bardzo indywidualną kwestią – niektórzy bardzo chętnie sięgają po kawę z cytrusową nutką, inni zaś nie są do takiego połączenia zbyt przekonani.

Jak odpowiednio przygotować kawę z cytryną

Kawa z cytryną jak zrobić ten napar we właściwy sposób? Nie jest to zbyt skomplikowany proces, a takie połączenie ma nawet w branży swoją dedykowaną nazwę – espresso romano. Do dopiero co zrobionej kawy dodaje się po prostu sok z cytryny bądź wkrawa się plasterek tego owocu. Dopisek „romano” w nazwie sugeruje, iż jest to połączenie widywane dość często we Włoszech, lecz nie jest to prawda – kawę pije się w taki sposób w naprawdę wielu miejscach na całym globie i słoneczna Italia nie jest w tym aspekcie żadnym wyjątkiem. Fani espresso romano przekonują, iż takie połączenie stanowi świetne orzeźwienie w ciepłe dni, kiedy chcemy napić się kawy, lecz pragniemy zrobić z niej bardziej rześki napój. Dodatkowo cytryna może poniekąd zastąpić cukier – choć oczywiście nie jest ona aż tak słodka, z powodzeniem jest w stanie być głównym dodatkiem kawy, co jest kolejnym plusem w kontekście odchudzania się!