Mleko to bez wątpienia najpopularniejszy dodatek na kawy na całym świecie. Tego typu połączenie przyjęło się naprawdę dobrze, a niektórzy wprost nie wyobrażają sobie picia kawy właśnie bez mleka. Jak się jednak okazuje, wcale nie musi chodzić wyłącznie o intrygujące walory smakowe. Jakie właściwości ma kawa z mlekiem i czy warto ją pić chociażby ze względu na jakieś czynniki zdrowotne, a może wręcz przeciwnie – powinniśmy jej unikać?

Czy kawa z mlekiem jest zdrowa?

Odpowiedzią na pytanie, czy kawa z mlekiem jest dla nas zdrowa, jest klasyczne „to zależy”. Dla jednych picie kawy właśnie z tym dodatkiem może być zbawienne, zaś dla innych osób wręcz niewskazane. Przede wszystkim mleko w kawie hamuje nieco jej właściwości. Staje się ona mniej kwaśna, a co za tym idzie staje się łatwiejsza do strawienia dla naszego organizmu. To właśnie dlatego osoby, które mają problemy z nadkwaśnością lub inne dolegliwości żołądkowe powinny pić kawę wyłącznie z dodatkiem mleka. Jeżeli zaś lubimy pić kawę niekoniecznie dla wartości pobudzających, a dla smaku, mleko będzie dla nas wprost idealne – niweluje ono bowiem działanie kofeiny, a mówiąc dokładnie, utrudnia jej wchłanianie w organizmie.

Kawa z mlekiem może być zaś problematyczna dla osób znajdujących się na ścisłej diecie. Zwykła czarna kawa praktycznie nie zawiera kalorii i nie musimy się martwić tym, że wpłynie ona na nasze plany żywieniowe. Dodanie mleka trochę to jednak zmienia i zdecydowanie warto o tym pamiętać. Małym problemem może być również nietolerancja laktozy, lecz bez problemu możemy znaleźć w sklepach mleko bez laktozy czy mleko roślinne, które rozwiązuje problem w zupełności, a na dodatek nie zaburza zbytnio walorów smakowych.

Jakie właściwości ma kawa z mlekiem?

Jeśli chodzi o taki napój, jak kawa z mlekiem właściwości trochę różnią się od tych, które spotkamy w kawie bez dodatków. O niektórych z nich wspomniano już wyżej, lecz należy również wspomnieć o fakcie, iż mleko blokuje również wypłukiwanie z organizmu magnezu oraz wapnia, a to jest jednym z najważniejszych skutków ubocznych nadużywania kawy.